366002-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Transformatorer
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transformatorer Ingarvet Västra & Ingarvet Östra
Referensnummer: Elnät22/0183
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31170000 Transformatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Objekten består av fem (5) stycken 32ONAN/40ONAF MVA- transformatorer som skall levereras fritt på fundament i driftfärdigt skick.
Leveransen omfattar:
tillverkning, leverans och montering av två (2) transformatorer till transformatorstation Ingarvet Västra,tillverkning, leverans och montering två (2) transformatorer till transformatorstation Ingarvet Östra samttillverkning, leverans och montering en (1) transformator till transformatorstation Falu Västra.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 50 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31170000 Transformatorer, 45317200 Elinstallation av transformatorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Fem (5) stycken 32ONAN/40ONAF MVA- transformatorer