366101-2016 - ResultatSverige-Uppsala: Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal byggledning.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige.
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Uppdraget innebär att svara för byggledning i projekt där SGU som byggherre/beställare förbereder och genomför efterbehandlingsåtgärder.
Arbetet innebär att konsulten tillsammans med SGU:s interna organisation ska planera, organisera, leda, samordna och kontrollera de efterbehandlingsåtgärder som genomförs vid objekten.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71521000 Övervakning av bygg- och anläggningsarbeten på plats, 71541000 Byggteknisk projektledning, 90715000 Föroreningsundersökningar, 90722200 Miljösanering, 90732300 Behandling eller återställning av förorenad jord
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.