Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IEA Users TCP Annex Gender and Energy
Referensnummer: 2020-22623
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79421000 Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Energimyndigheten ansvarar för Sveriges deltagande i International Energy Agency (IEA) tekniksamarbetsprogram (TCP): User-Centred Energy Systems (Users). Inom samarbetet drivs projekt (Annex) inom olika områden som kopplar till energianvändaren med ett sociotekniskt perspektiv. Inom samarbetet har Sverige föreslagit ett nytt Annex som ska undersöka kopplingen mellan genus och energipolicyutveckling samt implementering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster, 73110000 Forskning, 98200000 Konsulttjänster med avseende på lika möjligheter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen