See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Gårdsnära tjänster
Beskrivning: Upphandlingen omfattar en helhetslösning av gårdsnära tjänster enligt nedan. Rådgivning och tjänster inom semin/avel samt tillhörande varor t ex semindoser •Rådgivning inom foder •Rådgivning inom djurhälsa – juverhälsa och fertilitet •KoKontroll •Köttboskapskontrollen -KAP •Hetvattentvätt Upphandlingen omfattar även konsultinsatser avseende föreläsningar, utbildningar och kurser inom bland annat. djurhälsa (gårdsdjur), lantbruk och semin/avel.
Intern identifierare: SLU.ua.2023.2.4.4-3806
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 77110000 Tjänster förknippade med jordbruksproduktion
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Tjänst
Beskrivning: Upphandlingen omfattar en helhetslösning av gårdsnära tjänster enligt nedan. Rådgivning och tjänster inom semin/avel samt tillhörande varor t ex semindoser •Rådgivning inom foder •Rådgivning inom djurhälsa – juverhälsa och fertilitet •KoKontroll •Köttboskapskontrollen -KAP •Hetvattentvätt Övrigt Upphandlingen omfattar även konsultinsatser avseende föreläsningar, utbildningar och kurser inom bland annat. djurhälsa (gårdsdjur), lantbruk och semin/avel.
Huvudklassificering (cpv): 77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsgivare
Beskrivning: Detta avtal omfattar köp av gårdsnära tjänster. Rådgivning och tjänster inom semin/avel samt tillhörande varor t ex semindoser • Rådgivning inom foder • Rådgivning inom djurhälsa – juverhälsa och fertilitet • Kontroll – kokontroll • Köttboskapskontrollen -KAP • Hetvattentvätt • Övrigt Avtalet omfattar även vid SLUs behov konsultinsatser avseende föreläsningar, utbildningar, kurser inom bland annat djurhälsa (gårdsdjur), lantbruk och semin / avel.
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Kvalificering och uteslutning
Beskrivning: Upphandlingen omfattar en helhetslösning av gårdsnära tjänster enligt nedan. Rådgivning och tjänster inom semin/avel samt tillhörande varor t ex semindoser • Rådgivning inom foder • Rådgivning inom djurhälsa – juverhälsa och fertilitet • KoKontroll • Köttboskapskontrollen -KAP • Hetvattentvätt Upphandlingen omfattar även konsultinsatser avseende föreläsningar, utbildningar och kurser inom bland annat. djurhälsa (gårdsdjur), lantbruk och semin/avel.