2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsultuppdrag reinvesteringsprojekt inom teknikområdena Styr- och övervakningssystem samt VA/Ventilation
Beskrivning: Större reinvesterigsobjekt Lundbytunneln Lundbytunneln är en 2060 meter lång bergtunnel och är en del av E6.21 Lundbyleden på Hisingen i Göteborg. Tunneln öppnades för trafik 1998 och är hårt belastad med cirka 50 000 fordon per dygn. Tunneln består av två parallella tunnelrör med två körfält i vardera riktningen. Lundbyleden, där Lundbytunneln utgör en del, ingår i det nationella stamvägnätet och är en väg av riksintresse samt ingår i strategiskt vägnät för tyngre transporter. Under 2026–2028 planeras omfattande underhåll och investeringar till följd av vattenin-trängning och bristande skyddskonstruktioner. Arbetet kräver längre avstängningar, cirka ett år per tunnelrör, vilket medför betydande trafikpåverkan. Samordning av åtgärder prioriteras för att minimera störningarna. Arbetena utförs som flera entreprenader.
Intern identifierare: KOM-420431
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Teknisk bygg-/testledare inom teknikområde Styr-och övervakning samt VA/Ventilation
Beskrivning: Kronor per timme
Intern identifierare: Teknisk bygg-/testledare inom teknikområde Styr-och övervakning samt VA/Ventilation
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Administrativt stöd
Intern identifierare: Administrativt stöd