366259-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Tjänster
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
FM2021-19574 Tung-och specialtransporter
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Försvarsmakten har behov av att upphandla nationella och internationella tung-och specialtransporter på väg. Det som ska transporteras utgörs av såväl civilt som militärt materiel och fordon.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60100000 Vägtransporter
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 217 500 000,00 SEK
exkl. moms