366302-2019 - ResultatSverige-Kristianstad: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fröknegårdsskolan etapp 1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser till- och ombyggnad av huskropp C samt tillhörande tomtarea enligt ritningar. Tillbyggnaden kommer att rymma lokaler för storkök och undervisning.
Ombyggnaden avser anpassning av nuvarande matsal, storkök m.fl. till bibliotek, undervisningslokaler, städcentral samt administrativa lokaler. Viss ombyggnad sker också på grund av förändringar i brandutrymning, brandcellsgränser m.m. med anledning av tillbyggnaden.
Bruttoarea tillbyggnad: ca 2 600 m2
Bruttoarea ombyggnad: ca 800 m2
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45236000 Markanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen