366329-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Väderprognosticering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektledare för uppgradering av tekniken i strålningsnätet
Referensnummer: 2023/1559/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71351600 Väderprognosticering
II.1.4.
Kort beskrivning
SMHI har behov av en mycket erfaren projektledare, som kan styra och hålla samman projektet med mål att ha ett moderniserat och driftsäkert nät för mätning av solstrålning. Projektledaren behöver ha erfarenhet av komplexa projekt, teknikinstallationer, mätsystem och kravställning i offentlig upphandling. Projektet ska göra vägval tillsammans med användare av data och beslutsfattare för att komma fram till hur nätet ska vara utformat, inom vissa budgetramar. Därefter ska uppgraderingen genomföras, vilket inkluderar både upphandling och installation av ny teknik.
Arbetet beräknas över tid motsvara ca 50 % av en heltidstjänst, men fördelningen kan variera både uppåt och nedåt, beroende på behovet i projektets olika faser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66515300 Väderförsäkringar och försäkringar mot ekonomisk förlust, 66515400 Väderrelaterade försäkringar, 71351000 Geologisk, geofysisk och övrig vetenskaplig prospektering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen