Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av elektrisk drivlina till skepp SLQB/ Paddan 10
Referensnummer: 2022/307 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34300000 Delar och tillbehör till fordon och tillhörande motorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Affärsverken önskar köpa en elektrisk drivlina till en sightseeingbåt.
Upphandlande myndighet
Affärsverken Karlskrona AB 556049-4733
Produkten/Tjänsten
Upphandlingen avser leverans av komplett drivlina för installation i en sightseeingbåt, SLQB/ Paddan 10.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34310000 Maskiner och maskindelar, 34900000 Diverse transportutrustning och reservdelar, 34913600 Fartygspropellrar, 42961000 Manöver- och styrsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen