36647-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Västervik: Trädgårdstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift- och anläggningsentreprenad, gata och park
Referensnummer: U-115-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77300000 Trädgårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Västerviks kommun inbjuder till ansökan om deltagande i rubricerad upphandling avseende a/ drift- och underhåll gata/park samt b/ markanläggningsarbeten.
Uppdraget är indelat i tre områden där respektive område omfattar ovan nämnda a/ och b/.
Område 1, Västervik stad
Område 2, norra kommundelen
Område 3, södra kommundelen
Upphandlingsförfarandet är selektivt förfarande. Det innebär att upphandlingen genomförs i två steg, varav denna ansökningsinbjudan avser Steg 1.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar, 45233139 Underhåll av allmänna vägar, 45233141 Väghållning, 45233142 Vägreparationer, 45233229 Underhåll av vägrenar, 45236000 Markanläggning, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77312000 Ogräsröjning, 77314000 Markskötsel, 90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden, 90620000 Snöröjning, 90640000 Renhållning och tömning av rännstenar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen