366503-2022 - PlaneringSverige-Göteborg: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nya Växthus och besökscentrum i Botaniska trädgården
Referensnummer: FAST 310-2014
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborgs Botaniska Trädgård ska bygga nya växthus med tillhörande nytt besökscentrum.
Nya växthus med ett integrerat besökscentrum utgör en förutsättning för Botaniska att stärkas som besöksmål samtidigt som trädgårdens unika växtsamlingar säkras över tid och tillgänglighet, arbetsmiljö och energieffektivitet uppfylls. Nya växthus med besökscentrum ska erbjuda en attraktiv besöksanledning året runt.
I Botaniska trädgårdens uppdrag ingår att sprida kunskap om biologisk mångfald. I detta arbete är ett väl fungerande växthus med besökscentrum en avgörande faktor. Det kräver hög standard på växtsamlingarna och en möjlighet att förmedla kunskap till besökare i alla åldrar och med olika behov, både fysiskt och språkligt.
Framtida växthus kommer att bidra till den lyskraft trädgården har i uppdrag att ha, för att behålla sin framstående position nationellt och internationellt, både inom forskning, folkbildning och som en del av besöksnäringen i regionen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45212100 Byggnadsarbete i samband med fritidsanläggningar, 45441000 Glassättning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Förhandsannonsering av Byggentreprenad