366533-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av totalentreprenad för projektet Inre Hamnen etapp 2 i strategisk partnering
Referensnummer: SPN 2022/1026
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Norrköpings kommun, samhällsbyggnadskontoret, genomför en samordnad upphandling av totalentreprenad för projektet Inre hamnen etapp 2 i strategisk partnering och avser att teckna två entreprenadkontrakt med vinnande anbudsgivare. För kontraktsarbeten avseende allmän plats kommer Norrköpings kommun teckna kontrakt med vinnande anbudsgivare. För kontraktsarbeten avseende ledningsarbeten VA, dagvatten och fiber kommer Nodra AB att teckna kontrakt med vinnande anbudsgivare. En anbudsgivare måste lämna anbud på samtliga kontraktsarbeten. En och samma anbudsgivare tilldelas kontrakt för båda entreprenadkontrakten. Se mer under kod AFB.53.
Projektet omfattar utbyggnad av allmän plats och VA-infrastruktur.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 400 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Samordnad totalentreprenad i strategisk partnering, allmän plats och VA-infrastruktur