Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Masthugget Väst
Referensnummer: 0106-22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser projektet Masthugget Väst och omfattar byggnation av ett hus som innefattar många olika verksamheter bland annat parkering, gymnastiksal, kontor och kulturverksamheter. Parkering är dock den huvudsakliga funktionen då de ca 700 kommande p-platser ska förse 50 % av detaljplanen för området Masthugget Väst G2 med parkering. Masthugget Väst G2 ingår i detaljplanen för Masthuggskajen. Detaljplanen möjliggör en helt ny stadsdel som omfattar 1 300 bostäder och 5 000–6 000 nya arbetsplatser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45212300 Anläggningsarbeten för konst- och kulturbyggnader, 45213150 Byggnation av kontorsbyggnad, 45213312 Byggnation av parkeringshus
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen