2. Förfarande
Förfarande
Titel: Trygghetsskapande teknik - Särskilt boende
Beskrivning: Upphandlingen omfattar följande; Tjörns kommun avser att införskaffa en trygghetslarmlösning med sensorteknik som tjänst för boendeformen särskilt boende för Tjörns kommun. I boendeformerna ingår (men är ej begränsad till) äldreboenden, demensboenden samt korttidsboenden. Totalt är det 4 boenden. Med sensorteknik menar Tjörns kommun teknik som kan uppfatta ljud, rörelse, regelstyrning och andra parametrar som tillsammans kan trigga ett larm av trygghetsskapande karaktär. Upphandlingens huvudobjekt är: Trygghetslarm med sensorteknik för särskilt boende Hotell-lås GPS-larm Medicinskåp Digitala lås till medicinskåp Tillbehör i form av traditionell teknik där sensorer inte anses lämpliga, såsom fall-larm, rörelselarm, larmknappar etc. Avtalet omfattar inte teknik för ordinärt boende.
Intern identifierare: 23/73
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72400000 Internettjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Generell del