366657-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Nyhetsbyråtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling avseende specialskrivna sportspelsanalyser.
Referensnummer: 2017-0012
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92400000 Nyhetsbyråtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Svenska Spel avser upphandla specialskrivna sportspelsanalyser för Svenska Spels digitala miljöer, d.v.s. svenskaspel.se, Svenska Spels appar samt digitala skärmar i ombudskanalen. Uppdraget innebär att Leverantören ska på fastställda sluttider leverera faktabaserade, aktuella, relevanta och inspirerande sportspelsanalyser innehållande ett utgångstips (d.v.s. 1, X, 2) för bl.a. Stryktipset, Europatipset, Powerplay och Oddset Lången. För Oddset Bomben utgörs bedömningen av ett troligt matchresultat.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik, 92600000 Sporttjänster, 92620000 Sportrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen