Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Optofibermaterial.
Referensnummer: UH-2016-13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverans av optisk fiberkabel, kabelskyddssystem samt tillhörande utrustning och material för utbyggnad av bredbandsnät i Vännäs kommun. Utrustning och material kommer mestadels att används för utbyggnad av bredbandsnät i nya områden men även till komplettering i befintligt nät. Utrustning och material ska levereras till avlämningsplatser inom Vännäs kommun.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen