36675-2024 - ResultatSverige-Umeå: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Tekniska konsulter Konstruktör bygg
Referensnummer: 23093
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå kommun agerar inköpscentral och upphandlar ramavtal avseende Tekniska konsulter inom området Konstruktör bygg för Umeå kommun och avropsberättigade myndigheter/enheter i enlighet med förfrågningsunderlag.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet avser löpande avrop av tekniska konsulter inom området Konstruktör bygg.
Uppdrag kan t.ex. omfatta:
Utredningar
• Att i tidigt skede arbeta fram underlag som kan ligga till grund för beslut hos beställaren.
• Utföra statusbesiktningar
• Beräkningar
Projektering
• Analysera tillgängligt tidigare framtaget underlag
• Utföra erforderliga kompletterande behovsanalyser
• Utifrån fastställd entreprenadform utarbeta fullständiga handlingar.
- Förfrågningsunderlag. (Tekniska beskrivningar, ritningsunderlag,)
- Bygghandlingar
- Relationsritningar och dokumentation
Inga volymer garanteras.