366779-2018 - ÄndringSverige-Örebro: Programvara för undervisning
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lärplattform
Referensnummer: ORU 2.4.2-01346/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48190000 Programvara för undervisning
II.1.4.
Kort beskrivning
Digital lärplattform för undervisning och lärande.
Upphandlingsobjekt - Digital lärplattform för undervisning och lärande
Enligt Örebro universitets vision ska all utbildning präglas av aktivt utvecklad pedagogik och kreativa lärmiljöer. För att möjliggöra detta krävs en lärplattform som stödjer lärares möjligheter att arbeta med olika pedagogiska metoder samt erbjuder studenterna en stimulerade digital miljö som uppmuntrar till lärande, kommunikation och samarbete.
Mer detaljer kring föremålet för upphandling framgår av bilaga 1, Kravspecifikation.
Kontraktstid
Kontraktsstart 2019-01-01 eller från ömsesidig signering. Avtalad leveransdag av system 2019-06-01. Kontraktet löper t.o.m. 2023-05-31. ORU har därefter rätt att förlänga kontraktet med 2+ 2+ 2 år. Begäran om förlängning ska delges leverantören senast fyra (4) månader innan kontraktsslut.