Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningstjänster
Referensnummer: 18FMV4372
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79610000 Personalförmedling
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarets materielverk (FMV och Försvarsmakten (FM) har ett stort behov av inhyrd personal. Behov uppstår i första hand vid arbetstoppar, längre sjukfrånvaro eller annan frånvaro av ordinarie personal eller vid extra behov avseende en eller flera yrkesbefattningar. Upphandlingen omfattar bemanningstjänster i hela Sverige där FMV och FM är verksamma.
FMV avser att teckna rangordnade ramavtal med två (2) leverantörer per huvudområde.
Upphandlingen omfattar följande huvudområden:
A - Kontor/Administration
B - Personal
C - IT
D - Ekonomi/Finans
E - Lager/Förråd
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Huvudområde: A. Kontor/Administration
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79610000 Personalförmedling, 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda, 79500000 Kontorshjälp, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Huvudområde: B. Personal
Del nr: 2
Huvudområde: C. IT
Del nr: 3
Huvudområde: D. Ekonomi
Del nr: 4
Huvudområde: E. Lager/förråd
Del nr: 5