Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster till mark och exploatering
Referensnummer: KS18.977
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Mark- och exploateringsenheten, Sektor samhällsbyggnad har behov av mark- och exploateringsingenjörer inom exploateringsprocessen i tidiga skeden, innan planen är antagen och inom exploateringsprocessen i genomförandefasen för ett antal uppdrag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1. Detaljplan Bäckamaden, Gråbo
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Detaljplanearbete med syfte att möjliggöra 100-200 bostäder, utökad skolgård samt förskola i Gråbo.
Del nr: 2 - Detaljplan för bostäder väster om Gråbovägen, Stenkullen
Ytterligare CPV-kod(er) 71400000 Stadsplanering och landskapsvård
Detaljplanearbete med syfte att möjliggöra 280 bostäder samt förskola i Stenkullen.
Del nr: 3 - Detaljplan för Brännabbens skogsbacke, Tollered
Ytterligare CPV-kod(er) 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
Detaljplanearbete med syfte att möjliggöra 85 bostäder samt förskola i Tollered.
Del nr: 4 - Detaljplan för bostäder vid Norra Sanbäcksvägenm stora Bråta
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Detaljplanearbete med syfte att möjliggöra 35-40 bostäder i radhus, parhus och villor i Stora Bråta i södra Lerum.
Del nr: 5 - Detaljplan för bostäder norr om Bråta Broväg, Stora Bråta
Ytterligare CPV-kod(er) 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
Detaljplanearbete med syfta att möjliggöra 35 bostäder i blandad bebyggelse med villor, flerbostadshus och parhus i Stora Bråta i södra Lerum