Ramavtal för projektering av åtgärder vid förorenade områden.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 90715000 Föroreningsundersökningar, 90722200 Miljösanering, 90732000 Tjänster avseende jordföroreningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
De objekt som är aktuella att projektera inom ramen för föreliggande uppdrag, utgörs företrädesvis av riskklass 1-objekt, även om objekt i riskklass 2 och 3 undantagsvis kan komma ifråga. Objekten kommer att kunna fördela sig på samtliga typer av branscher/föroreningar, och vara geografiskt spridda över hela Sverige.