366987-2018 - ResultatSverige-Linköping: Tolktjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolktjänster för metoderna: teckenspråkstolkning, dövblindtolkning, skrivtolkning och TSS-tolkning
Referensnummer: UC-2017-22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser kompletteringsköp av teckenspråkstolkning, dövblindtolkning, skrivtolkning och TSS-tolkning främst för personer som är folkbokförda i Östergötland.
Helt eller delat anbud
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Anbud kan lämnas på följande områden:
— Anbudsområde 1 – Teckenspråkstolkning och dövblindtolkning
— Anbudsområde 2 – TSS-tolkning eller skriv- och TSS-tolkning
— Anbudsområde 3 – Skrivtolkning
Upphandlande myndighet kommer att anta tre (3) anbud per anbudsområde under förutsättning att så många anbud lämnas samt att så många anbud uppfyller alla obligatoriska krav. För villkor gällande avrop, se punkt 4.1.4.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Anbudsområde 1 – Teckenspråkstolkning och dövblindtolkning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Teckenspråkstolkning - Tolkning sker mellan talad svenska och teckenspråk. Det förekommer även
Tolkning mellan andra talade språk och teckenspråk.
Dövblindtolkning - Dövblindtolkning sker till personer med en kombination av synskada/blindhet –Hörselskada/dövhet. Denna tjänst avropas då behovet av tolkmetoder fristående eller i kombination är:
— Visuellt eller taktilt teckenspråk
— Taktil bokstavering
I dövblindtolkning ingår även syntolkning, viss ledsagning samt eventuellt haptiska signaler.
Del nr: Anbudsområde 2 – TSS-tolkning eller skriv- och TSS-tolkning
Skrivtolkning - Skrivtolkning, d.v.s. tolkning där tolken överför talarens muntliga budskap till skriftlig
Form.
TSS tolkning - TSS-tolkning baseras på svenskan och tolken ska sträva efter att i så hög grad som
Möjligt återge innehållet med de ord som talaren använder. Tolken återger det som sägs med tydliga
Munrörelser, utan röst, tillsammans med tecken.
Detta anbudsområde omfattar både skrivtolkning och TSS-tolkning.
Del nr: Anbudsområde 3 – Skrivtolkning
Detta anbudsområde omfattar endast skrivtolkning.