Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grupp- och ledarskapsutveckling
Referensnummer: 2.7.2-11204/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79633000 Personalutveckling
II.1.4.
Kort beskrivning
IVO upphandlar ett ramavtal avseende grupputveckling, ledningsgruppsutveckling och chefshandledning/-coachning.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79632000 Utbildning av personal, 80500000 Utbildningstjänster, 80510000 Specialutbildning, 80511000 Personalutbildning, 80532000 Chefsutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
IVO bildades den 1 juni 2013 i samband med en verksamhetsövergång från Socialstyrelsen. Vi har sedan starten bedrivit ett förändringsarbete som ställer höga krav på våra chefer. De ska i hög grad verka som förändringsledare vilket kräver ett förhållningssätt och ett ledarskap som fokuserar på verksamhetens utveckling, effektivisering och resultat. Den höga takten i förändringsarbetet ställer också krav på medarbetarna, på gruppen och grupparbetet. Vi ser det därför som viktigt att våra ledare förstår vad som händer med oss människor när vi arbetar i grupp och vad jag som chef och ledare kan göra för att stärka och utveckla gruppen. Vi behöver utveckla chefer/ledares förmåga att leda i förändring. Vi behöver också säkerställa stöd för grupputveckling i de respektive avdelningsledningar som finns på varje ort, oftast bestående av 4 - 7 personer. Behov kan även finnas av riktade grupputvecklingsinsatser på enhetsnivå. Därtill har IVO ett behov av konsultstöd för individuell chefsutveckling samt chefscoachning.Vi upphandlar därför en leverantör som ska stödja oss i utvecklingen av chefer, ledare, grupper och medarbetare. Arbetet kommer att ske i nära samarbete med IVO:s HR-specialister och övrig organisation. IVO finns spritt i landet på sex (6) orter: Umeå, Stockholm, Örebro, Jönköping, Göteborg och Malmö. Leverantören ska på begäran tillhandahålla tjänsterna på den ort där avdelningen/enheten är placerad.