367040-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Falkenberg: Lyftanordningar för vårdsektorn
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Personlyftar och lyftselar 2023
Referensnummer: IU23-31
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33192600 Lyftanordningar för vårdsektorn
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen ska resultera i ramavtal för köp av personlyftar och lyftselar med tillbehör och reservdelar åt Falkenberg,- Laholm -och Varbergs kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33196000 Medicinska hjälpmedel, 42410000 Lyft- och hanteringsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Följande delar/typer omfattas:
Del 1 - Mobila Personlyftar
Del 2 - Reselyftar
Del 3 - Taklyftar
Del 4 - Lyftsele för toalett/hygien
Del 5 - Lyftsele med delade benstöd - låg rygg
Del 6 - Lyftsele med delade benstöd - axelhög rygg
Del 7 - Lyftsele med delade benstöd - hög rygg
Del 8 - Lyftsele med odelade benstöd - låg/axelhög rygg
Del 9 - Lyftsele med odelade benstöd - hög rygg
Del 10 - Amputationssele
Del 11 - Amputationssele med hög rygg