367075-2016 - ResultatSverige-Vellinge: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färdtjänst – Särskild skolskjuts.
Referensnummer: Un 2015/571
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverantören ska kunna tillhandahålla nedanstående tjänster:
Färdtjänst:
Färdtjänstresor samt arbetsresor för personer som på grund av olika fysiska och/eller psykiska funktionshinder har väsentliga svårigheter att förflytta sig eller att använda allmänna kommunikationer och som därför har av kommunen utfärdat färdtjänsttillstånd.
Särskild skolskjuts:
Skolskjuts för barn/elever som på grund av tillfälliga eller varaktiga fysiska och/eller psykiska funktionshinder har tilldelats tillstånd av Vellinge kommun att nyttja särskild skolskjuts.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverantören ska tillhandahålla:
(i) färdtjänst (inklusive arbetsresor) för personer som på grund av fysiska och/eller psykiska funktionshinder har ett av Kommunen utfärdat färdtjänsttillstånd,
(ii) särskild skolskjuts för barn/elever som på grund av tillfälliga eller varaktiga fysiska och/eller psykiska funktionshinder eller av sociala skäl har tilldelats tillstånd av Kommunen att nyttja särskild skolskjuts,
(iii) beställningscentral som svarar för den operativa verksamheten innefattande både beställningsmottagning, planering av turer och dirigering av fordon, lämnande av köruppdrag till chaufförer samt ansvarar för kontakter med resenär,
(iv) kundtjänst som ansvarar för mottagande av frågor från allmänheten samt emottagande, registrering och utredning av synpunkter och klagomål,
(v) trafikledning samt
(vi) de övriga delar som enligt kontraktshandlingarna ingår i Uppdraget.
Punkterna (i)-(vi) utgör gemensamt ”Uppdraget”.