367124-2022 - ÄndringSverige-Stenungsund: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Jörlandaskolan F-6 Om- och tillbyggnad
Referensnummer: 2022/624
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden avser tillbyggnad av en skola i 2 våningar samt teknikutrymmen (Hus E) med BTA på ca 1900 kvadratmeter. Nybyggnaden innehåller storkök, matsal, bibliotek, slöjdsalar, musiksal, personalrum, expedition m.m.
Ombyggnationen av befintliga byggnader Hus A, Hus B och hus C avser BRA ombyggnad på ca 550 kvadratmeter.
Det ingår omfattande markarbeten och ny utemiljö med lekutrustning, cykelgarage och växter på skolgården. Entreprenaden omfattar även ny bussangöring och nya parkeringar m.m.