367125-2022 - ÄndringSverige-Umeå: Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Professorn 2 och 3 ombyggnad till mikroettor
Referensnummer: 2236
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av entreprenad i samverkan. I samband med rotrenovering av fastigheterna byggs dessa om till mindre ettor med egen Wc/D och eget kök i stället för nuvarande studentrum i korridor. I princip ska allt utom stommen i fastigheterna rivas och ersättas med nytt material.