Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mindre markentreprenader inom VA
Referensnummer: KS 2018/90
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45332200 VA-arbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Tillgodose VA-enheten i Tomelilla kommuns behov av mindre anläggningstjänster inom VA.
Inbjudan
Tomelilla kommun inbjuder intresserade entreprenörer till anbudsgivning avseende mindre markentreprenader inom VA, enligt dessa upphandlingsdokument. Denna offentliga upphandling ska leda till ett ramavtal, som tecknas med fyra (4) entreprenörer, utan inbördes rangordning för uppdrag under 400 000 SEK/uppdrag.
Anbudsgivning sker i enlighet med villkor i dessa upphandlingsdokument.
Upphandlande myndighet
Tomelilla kommun
Org. nr 212000-0886
273 80 Tomelilla
Upphandlingens referensnummer är KS2018/90. För mer information, se Tomelilla kommuns hemsida, www.tomelilla.se
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232440 Anläggningsarbeten för avloppsledningar, 45259100 Reparation och underhåll av anläggning för avloppsvatten, 45332000 VA- och dräneringsarbeten, 45332300 Läggning av avloppsledningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen