367199-2018 - ResultatSverige-Göteborg: Databastjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
PU-register (personuppgiftsregister)
Referensnummer: 18/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72320000 Databastjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Intraservice genomför en upphandling av ett nytt personuppgiftsregister (PU-register)
Registret ska stödja en hantering av Göteborgs Stad (Staden) som en gemensam entitet. Detta innebär ett gemensamt register för stadens ca 90 förvaltningar och bolag. Registret ska med utgångspunkt från detta klara av att hantera 250 unika användare initialt men med möjlighet till avrop av ytterligare licenser.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48610000 Databassystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen