See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal ISD och Ackreditering
Beskrivning: FMV avser att upphandla ramavtal för ISD- och ackrediteringstjänster innefattande konsulttjänster inom tre anbudsområden: Företrädarroller, Systemutvecklingsroller och Granskande roller. Upphandlingens omfattning presenteras och beskrivs närmare i upphandlingsdokumenten.
Intern identifierare: 23FMVU10559
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Anbudsområde 1 - Företrädarroller
Beskrivning: Ramavtalsområdet omfattar konsulttjänster i rollerna Ackrediteringsledare, Metodföreträdare och Kravföreträdare. Se vidare i ramavtalsutkastet med bilagor.
Intern identifierare: Anbudsområde 1 - Företrädarroller
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 2 - Systemutvecklingsroller
Beskrivning: Ramavtalsområdet omfattar konsulttjänster i rollerna Information Security Manager, Information Security Achitect och övriga roller som gör likvärdigt arbete. Se vidare i ramavtalsutkastet med bilagor.
Intern identifierare: Anbudsområde 2 - Systemutvecklingsroller
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde 3 - Granskande roller
Beskrivning: Ramavtalsområdet omfattar konsulttjänster i rollerna Systemgranskningsledare, Systemgranskare, Information Security Evaluator, Information Security Test Manager och övriga roller som gör likvärdigt arbete. Se vidare i ramavtalsutkastet med bilagor.
Intern identifierare: Anbudsområde 3 - Granskande roller