Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Extern remiss "inhyrning av byggmaskiner"
Referensnummer: 22/28
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar
II.1.4.
Kort beskrivning
Det här är en extern remiss inför kommande upphandling av "inhyrning av byggmaskiner". Syftet med denna externa remiss är att leverantörer ska få läsa igenom utkastet på förfrågningsunderlaget och utkastet på prisbilagan och komma med eventuella synpunkter innan upphandlingen annonseras.
Syftet är vidare att möjliggöra för ökad konkurrens och ta reda på om några krav är kostnadsdrivande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34223000 Släp- och påhängsvagnar, 43260000 Gräv-, last- och gruvmaskiner, 43300000 Maskiner och utrustning för byggnadsarbeten, 43312400 Vägvältar, 44212310 Byggnadsställning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Extern remiss.