367400-2020 - ResultatSverige-Motala: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital nyckelhantering
Referensnummer: UH-2020-34
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Det kommunen avser upphandla är effektiva och smarta funktioner för passage till samtliga dörrar vid vård- och omsorgsinsatser i den ordinära bostaden. Kommunen erfordrar en trygg och säker lösning för både medarbetare, och fastighetsbolag. En lösning som kräver minimalt administrativt arbete. Inpassering måste upplevas som enkelt och snabbt utan att säkerheten blir lidande.
Leverantören ska till boendedörrar, portar, soprum, tvättstugor, grindar och vägbommar erbjuda digitala dubbelfunktionslås, eller likvärdigt vilka ska kunna monteras utan eller med ringa åverkan på annans egendom
Målet är att samtliga kunder med hemtjänst och hemsjukvård inom kommunens egenregi och våra LOV-företag ska omfattas av digital nyckelhantering.
Kommunen kommer inte upphandla en låslösning där lås öppnas med mobiltelefon utan väljer istället annan lösning som uppfyller kommunens krav och behov.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48612000 Databashanteringssystem, 48613000 Elektronisk databehandling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen