Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30231300 Bildskärmar, 32321200 Audiovisuell utrustning, 32321300 Audiovisuellt material, 32324000 TV-apparater, 32342412 Högtalarsystem, 38652100 Projektorer, 38652120 Videoprojektorer, 51312000 Installation av televisionsutrustning, 51313000 Installation av ljudutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren är i behov av AV-utrustning till konferensrum, klassrum, salar etcetera
För detaljerad beskrivning se bilaga 09.Kravspecifikation.
Beställarens uppgift är att med denna upphandling tilldela ramavtalet till en (1) leverantör och därmed tillgodose Beställarnas behov av AV-utrustning, Detta ska ske via köp. Till detta tillkommer även tjänster i forma av montage samt rådgivning.