367478-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Medicinsk utrustning – Allmän diagnostisk utrustning del 3
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelAllmän diagnostisk utrustning del 3
BeskrivningVästra Götalandsregionen (VGR) inbjuder er att lämna anbud avseende regionens behov av Allmän diagnostisk utrustning (Medicin Teknisk-utrustning) i form av stetoskop och automatiska blodtrycksmätare med eventuellt tillhörande IT-system, tillbehör/förbrukning och reservdelar samt Tillbehör, Underhåll, Utveckling och support till angivna befintliga utrustningar i VGR.
Intern identifierareRS 2025-01917
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 33124100 Diagnostisk utrustning, 33124130 Diagnostiska artiklar, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33195000 Patientövervakningssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelVGR Anbudsinbjudan och avtal
Intern identifierare1735156
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelAnbudsområde 1
BeskrivningAutomatisk blodtrycksmätare för noninvasiv mätning via arm, mätning automatisk andningsfrekvens, pulsoximetri via probe samt temperaturmätning med NEWS2 (National Early Warning Score 2) över 18 år och SWE-PEWS (Svenska Pediatric Early Warning Score) från 0-18 år inklusive rullstativ och scanner med tillhörande laddningskabel samt standardmanschett med integrerad blåsa i minst storlek Normal enligt vårdhandbokens föreskrifter mått för blodtrycksmanschettsstorlek, - Uppkopplingsbara mot journalsystem via programvara för överföring data.
Intern identifierare1688587
Huvudklassificering (cpv): 33195000 Patientövervakningssystem
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelAnbudsområde 2
BeskrivningAutomatisk blodtrycksmätare för noninvasiv mätning via arm med funktion för genomsnittsberäkning av utförda blodtrycksmätningar utan pulsoximetri, portabel samt standardmanschett med integrerad blåsa i minst storlek Normal enligt vårdhandbokens föreskrifter mått för blodtrycksmanschettsstorlek
Intern identifierare1692193
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelAnbudsområde 3
BeskrivningStetoskop barn/neonatal membran/tratt auskultation avancerade särskilt svåridentifierade ljud i både låg- och högfrekventa ljud
Intern identifierare1688589
Huvudklassificering (cpv): 33124100 Diagnostisk utrustning