367516-2017 - ResultatSverige-Kalmar: Ekonomiska informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Ekonomisystem.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Kalmar.
Nuts-kodSE213 Kalmar län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Nytt ekonomisystem för Kalmar kommun koncern, Hultsfred kommun koncer, Högsby kommun och Torsås kommun.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
48812000 Ekonomiska informationssystem, 48000000 Programvara och informationssystem, 48219300 Programvara för administration, 72250000 System- och stödtjänster, 72253200 Stödtjänster för system
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.