367548-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Diverse programvara och datorsystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dokument- och ärendehanteringssystem
Referensnummer: 189/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48900000 Diverse programvara och datorsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett stadsövergripande system för dokument- och ärendehantering.
Helsingborgs stad består av närmare 145 000 invånare och cirka 10 000 medarbetare. Av medarbetarna arbetar cirka 25 som registratorer/ärendesamordnare, cirka 70 som skoladministratörer och cirka 15 som nämndsekreterare.
Avtalet gäller i fyra (4) år efter avtalsstart med möjlighet till förlängning i sex (6) år med två (2) år i taget.
En anbudsgivare kommer att antas. Avtalsstart är planerad till hösten 2019.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48900000 Diverse programvara och datorsystem, 72252000 Dataarkivering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen