367553-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Kungälv: Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Partnering VA-utbyggnad Aröd etapp 2, 4 & 5
Referensnummer: KS2023/1148
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Kungälvs kommun har börjat utbyggnad av VA-utbyggnaden i Aröd och för att kunna bygga ut kommunalt VA i Aröd så kommer det att utföras i deletapper. Denna upphandling gäller Etapp 2, 4 & 5.
Entreprenaden omfattar utförande av ett ca: 12 800 m långt stråk VA-ledningar och fem avloppspumpstationer inklusive samförläggning av el och opto.
Observera att det kan utfalla en bonus enligt kod AFD.520 Bonus.
Omfattningen i detaljer som framgår av handlingar angivna under AFB.22.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 165 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44141000 Ledningar, 44141100 Elledningar, 44160000 Rörledningar, ledningar, foderrör, rör och liknande föremål, 44161200 Huvudvattenledningar, 44162500 Rörledningar för dricksvatten, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232420 Anläggningsarbete för avloppsledningar, 45232423 Byggnation av avloppspumpstationer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen