Ytterligare upplysningar kan erhållas från: ovannämnda adress
Förfrågningsunderlag och kompletterande handlingar (inklusive dokument för en konkurrenspräglad dialog eller ett dynamiskt inköpssystem) kan erhållas från: ovannämnda adress
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas: ovannämnda adress
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen Bärgningstjänster i region Syd (Skåne, Blekinge, Kalmar och Kronobergs län)
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Nuts-kod
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Med bärgningstjänster avses bärgning, transport, uppställning, utlämning och slutligen skrotning/destruktion av samtliga fordonstyper (objekt) som trafikerar svenska vägar och andra föremål som kan påträffas i anslutning till sådant fordon.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
50118100 Bärgning av bilar, 50118200 Bärgning av nyttofordon, 50118300 Bärgning av bussar, 50118400 Bärgning av motorfordon, 50118500 Bärgning av motorcyklar, 63725000 Bärgning och upptagning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner