367562-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Diabeteshjälpmedel - Sydöstra-Ö
Referensnummer: UC-2021-399
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Helt eller delat anbud
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Anbud kan lämnas på följande områden:
Basmätare
Avancerad mätare
Avancerad mätare med E-funktion
Kassettmätare med integrerad provtagnings- och glukosmätningsfunktion
Silvermätare
Blodsockermätare med ketonfunktion
Engångs-Lancett till blodprovstagare för flergångsbruk, 28G-31G och 32G-33G
Blodprovstagare för engångsbruk
Kanyl penn
Kanyl penn - säkerhets (Anbudsområdet finns som option* för Region Östergötland och Region Jönköping)
Injektionstork
Penna Insulin 3ml flergångs 0,5 - 30 E
Penna Insulin 3ml flergångs med minne 0,5 - 30 E
Penna insulin 3ml flergångs 1,0 E
Penna Insulin 3ml flergångs med minne 1,0 E
Anbud ska avse samtliga ingående delar inom respektive anbudsområde.
mer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33141220 Kanyler, 33141300 Utrustning för venpunktering och blodprovstagning, 33615100 Insulin
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen