367565-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Reklam och marknadsföring
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal avseende medieförmedlingstjänster
Referensnummer: UPP 2023-7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att hitta en strategisk partner för medieförmedlingstjänster som Pensionsmyndigheten kan ha ett effektivt och flexibelt samarbete med, i syfte att nå allmänheten som målgrupp. Pensionsmyndigheten kan vid behov själv genomföra medieköp och placering i mindre omfattning.
Se upphandlingsdokumenten för mer information om upphandlingen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79340000 Reklam och marknadsföring, 79341100 Reklamrådgivning, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Pensionsmyndigheten uppskattar upphandlingens totala omfattning inklusive arvode och mediebudget upp till fyra (4) miljoner SEK årligen exklusive mervärdesskatt. Denna budget fördelar sig på en större marknadsföringsaktivitet och ett antal mindre löpande marknadsföringsaktiviteter. Den större aktiviteten är en kampanj som genomförs årligen.
De angivna volymerna kan ge anbudsgivarna en uppskattning om omfattningen av Pensionsmyndighetens behov.
Pensionsmyndigheten garanterar inga volymer under avtalsperioden.
Ramavtalets takvolym är 20 miljoner SEK exklusive mervärdesskatt.