367643-2017 - ResultatSverige-Kalmar: Resebyråtjänster och liknande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Ansökningsinbjudan upphandling av Reseservicetjänster för Skellefteå City Airport AB.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 3:
`Flygtransport av passagerare och gods, med undantag av postbefordran
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Kalmar.
Nuts-kodSE213 Kalmar län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Denna upphandling avser en ny funktion på flygplatsen eller i regionen via Visit Skellefteå, som ska uppfylla målet att öka flygandet till och från regionen samt ge avresande och ankommande passagerare en reseservice i form av en, för flygplatsen eller regionen skräddarsydd, funktion att paketera och försälja, såväl utgående som inkommande resor.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster, 63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster, 63500000 Tjänster utförda av resebyråer, utflyktsarrangörer och turistbyråer
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.