367755-2016 - ResultatSverige-Örebro: Webbsideutformningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Webbutveckling mot Sitevision.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Örebro.
Nuts-kod SE124 Örebro län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal på webbutveckling mot Sitevision för leverans till Örebro kommun. Förfrågningsunderlaget innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen.
Vi emotser ert anbud med intresse.
Denna upphandling gäller en förfrågan att med 3 leverantörer skapa ett ramavtal för webbutveckling inom en teknisk miljö där Sitevision är CMS-plattformen. Anbudsgivaren ska kunna erbjuda kompetent personal för att inom Sitevision utveckla t.ex. sidmallar, webbfunktioner, integrationer och gränssnitt. Det är viktigt att Sitevisions egen teknik används som grund i de lösningar som tas fram och att ingen inlåsning riskeras ske i en viss leverantörs egenproducerade verktyg. Anbudsgivaren ska också kunna bistå Örebro kommuns egna webbresurser med stöd och rådgivning i frågor som rör webbutveckling enligt ovan. Örebro kommun söker konsulter med god social förmåga/kommunikationsförmåga och som kan arbeta såväl självständigt som i team. Vid avrop kan intervjuer komma att tillämpas för kontroll av detta. Under 2015 köpte Örebro kommun tjänster för ca 1 000 000 SEK. Angiven volym är endast en uppskattning, inga volymer garanteras under avtalsperioden.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72413000 Webbsideutformningstjänster, 72222300 IT-tjänster, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.