Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster inom bygg och anläggning 2020
Referensnummer: KS 2019/01315.20.2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för tekniska konsulttjänster inom fjorton olika kompetensområden på området bygg och anläggning. Syftet med upphandlingen är att tillgodose beställarens löpande behov av konsulttjänster inom de olika kompetensområdena genom avrop när ett behov uppstår.
Upphandlande myndighet är Östra Göinge kommun som i denna upphandling agerar som en inköpscentral enligt LOU. Efter genomförd upphandling avser Östra Göinge kommun att teckna ramavtal där andra upphandlande myndigheter och enheter är avropsberättigade (se AUA.12).
Avtalstiden är fr.o.m. 2020-06-01 t.o.m. 2023-05-31 med möjlighet till förlängning i ett (1) år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 25 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71200000 Arkitekttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71410000 Stadsplanering, 71540000 Byggteknisk ledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen