367832-2021 - ResultatSverige-Falun: Skogstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende bemanning vid naturvårdsbränningar
Referensnummer: 512-1220-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77200000 Skogstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen utför naturvårdsbränningar i en del skyddade områden i egen regi men behöver ofta förstärka bemanningen med ytterligare personal. Länsstyrelsen avser därför teckna ramavtal med ett antal leverantörer för att kunna ta in bränningspersonal på timme vid naturvårdsbränningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77230000 Tjänster förknippade med skogsbruk, 77231000 Skogsskötsel, 77231100 Skötseltjänster för skogsresurser, 92533000 Tjänster i naturreservat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen