367873-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projekt Slussen Entreprenad SN91 Busssterminal Berg, Betong, Mark.
Referensnummer: 17/136
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden för ny bussterminal i Katarinaberget omfattar i stort bergarbeten för bergrum med infartstunnlar, mediatunnlar, ny avloppstunnel samt övriga bergarbeten, ca 270 000 m³. Entreprenaden omfattar även betongarbeten om ca 12 000 m³. Även vissa markarbeten skall utföras.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111210 Sprängning och tillhörande bergrensning, 45111212 Bergrensning, 45112000 Grävning och schaktning, 45210000 Byggnadsanläggning, 45214710 Byggnation av entréhall, 45221200 Anläggningsarbete för tunnlar, schakt och undergångar, 45221211 Vägtunnlar, 45221240 Anläggningsarbeten för tunnlar, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45232152 Byggnation av pumpstation, 45236000 Markanläggning, 45262300 Betongarbeten, 45262620 Stödmurar, 45313000 Installation av hissar och rulltrappor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen