367941-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Medicinsk utrustning – Förbrukningsprodukter och mindre instrument till labb
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelFörbrukningsprodukter och mindre instrument till labb
BeskrivningLinköpings universitet, i samarbete med Chalmers tekniska högskola AB, Göteborgs universitet, Lunds universitet och Malmö universitet avser upphandla ramavtal för förbrukningsprodukter samt mindre instrument och labbutrustning till universitetens utbildnings- och forskningslaboratorier.
Intern identifierareLiU-2023-04785
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 33192500 Provrör, 33790000 Laboratorieglas, hygieniskt eller farmaceutiskt glas, 33793000 Laboratorieglas, 38437000 Pipetter för laboratorier och tillbehör
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelKVALIFICERING - GENERELLA KRAV
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelGENERELL DEL
Del (anbudsområde)LOT-0003
Titel1 Glasprodukter
Huvudklassificering (cpv): 33793000 Laboratorieglas
Del (anbudsområde)LOT-0004
Titel2 Plastprodukter
Huvudklassificering (cpv): 33192500 Provrör
Del (anbudsområde)LOT-0005
Titel3 Cellodlingsprodukter
Del (anbudsområde)LOT-0006
Titel4 Pipetter och pipettspetsar
Huvudklassificering (cpv): 38437000 Pipetter för laboratorier och tillbehör
Del (anbudsområde)LOT-0007
Titel5 Filter
Huvudklassificering (cpv): 38434540 Biomedicinsk utrustning
Del (anbudsområde)LOT-0008
Titel6 Personligt skydd - Handskar
Del (anbudsområde)LOT-0009
Titel7 Personligt skydd - Övrigt
Huvudklassificering (cpv): 35113000 Säkerhetsutrustning
Del (anbudsområde)LOT-0010
Titel8 Renrumsprodukter
Huvudklassificering (cpv): 18143000 Skyddskläder
Del (anbudsområde)LOT-0011
Titel9 Utensilier och övrig förbrukning
Del (anbudsområde)LOT-0012
Titel10 Mindre instrument och labbutrustning
Huvudklassificering (cpv): 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)