367950-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Tjänster tillhandahållna av medicinska laboratorier
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tandtekniska tjänster
Referensnummer: TVN 2022/179
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85145000 Tjänster tillhandahållna av medicinska laboratorier
II.1.4.
Kort beskrivning
Tandtekniska tjänster/tillverkning av specialanpassade produkter från tandtekniskt laboratorium till Folktandvården Dalarna, Folktandvården Uppsala län med dess bolag och Folktandvården Gävleborg AB.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 140,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85145000 Tjänster tillhandahållna av medicinska laboratorier, 33130000 Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter, 33132000 Tandimplantat, 33138000 Produkter för tandproteser och tandreglering, 71900000 Laboratorietjänster, 85130000 Tandläkarvård och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen är uppdelad i följande produktområden;
1.    Avtagbar protetik
2.    Fast tandstödd protetik
3.    Implantatprotetik
4.    Ortodonti
5.    Bettfysiologi
6.    Apné 1 Monoblock
7.    Apné 2 Duoblock
8.    Närservicelaboratorier
Anbud kan lämnas för ett eller flera områden
Det totala värdet av efterfrågade tjänster under aktuell avtalsperiod inklusive eventuella optioner beräknas uppgå till ca 35 MSEK per år.
Uppgifterna baseras på föregående års inköpsvolymer samt en uppskattning av kommande behov. Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
Takvärdet är 182 MSEK.
Takvärdet gäller samtliga avtal som tecknats inom ramen för upphandling avseende Tandtekniska tjänster TVN2022/179