367968-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Halmstad: Avfallshantering
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Slamhantering
Referensnummer: LBVAAB 2023/00257
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar omhändertagande av slam från beställarens avloppsreningsverk.
Omfattningen avser hämtning, transporter, mellanlagring och avyttring av slam från avloppsreningsverk inom Laholms kommun och för avloppsreningsverk inom Halmstads kommun. Slammet ska så långt det är möjligt kunna spridas på åkermark och vara certifierat enligt Revaqs gällande regler.
Uppdraget omfattar även all provtagning och dokumentering som krävs efter att slam lämnat kommunernas anläggningar.Leverantören ansvarar för att hantering av allt slam utförs enligt gällande lagstiftning, miljökrav och certifieringskriterier (Revaq) från det att slam lämnat kommunens anläggningar.
Total mängd slam som skall hanteras är beräknad till ca 12 500 ton/år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90513800 Behandling av slam, 90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser hantering av det slam som produceras från beställarens avloppsanläggningar inom Halmstads- och Laholms kommun. Slammet ska av leverantören hämtas vid respektive anläggning, lagras samt spridas på åkermark enligt Revaq's gällande regler.
Allmän orientering
Välkommen att lämna anbud till Laholmsbuktens VA AB, vill du veta mer om oss gå in på www.lbva.se
På Laholmsbuktens VA AB (LBVA) arbetar vi för en hållbar framtid med rent dricksvatten, friska vattendrag och hav, för nuvarande och kommande generationer. LBVA ansvarar för den allmänna vatten- och avloppsförsörjningen i Halmstads och Laholms kommuner. För oss är det viktigt att tänka vattensmart och använda rätt vatten till rätt sak. Att tänka vattensmart innebär att reflektera över hur vi använder dricksvatten - vårt viktigaste livsmedel. Läs mer på www.lbva.se.
Laholmsbuktens VA AB ansvarar för drift och underhåll av de båda ägar-kommunernas anläggningar (Halmstads- och Laholms kommun).
Halmstads och Laholms kommuner äger den allmänna VA-försörjningen i respektive kommun. I detta ingår att producera och distribuera dricksvatten samt leda bort och rena spillvatten.
FörutsättningarAnbud ska lämnas på det svenska språket.
All kommunikation i detta och kommande avrop/uppdrag ska ske på det svenska språket.
Ersättning för anbudsgivning utgår inte.
Omfattning
Total mängd slam som skall hanteras är beräknad till ca 12 500 ton/år. Omfattningen kan komma att skifta under avtalsperioden och avloppsreningsverk kan tillkomma/avgå under avtalstiden.
Det uppskattade värdet är ca 4,5 - 5,0 miljoner SEK/ år, och ska ses som en indikation på ramavtalets omfattning.Beställaren garanterar ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer. Leverantören förbinder sig att kunna hantera och ta hand om den verkliga mängden.
Ramavtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
TakvolymTakvolym för ramavtalet uppgår till 45 000 000 SEK. Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har LBVA rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet dessförinnan. Leverantören ska således slutföra de åtaganden, uppdrag och arbeten som påbörjats, även efter då ramavtalet upphört.