368041-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Ångpannor – 10 kV Elångpanna
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: 10 kV Elångpanna
Beskrivning: Bakgrund Götene Vatten och Värme AB (GVV), som ägs av Götene kommun, levererar idag processånga till Arla Foods, hetvatten till Gasum samt fjärrvärme till det omkringliggande samhället. Götene Vatten och Värme AB har fattat beslut om att installera en elångpanna i syfte att optimera anläggningens driftekonomi. Elångpannan kommer dels att agera baslast tillsammans med övriga förbränningspannor då elpriset är gynnsamt, dels som stöddjänst för balansering av elnät. Ny elångpanna är planerad att tas i drift under sommaren år 2026. Anläggningen kommer att uppföras som delad entreprenad. Denna förfrågan avser upphandling av en elångpanna inklusive diverse hjälputrustning. Kort teknisk beskrivning Den nya elångpannan skall designas för en termisk kapacitet på 12 MWth med ett drifttryck på ca 35 bar(g) torr mättad ånga. Den nya pannan skall designas för 10 kV elektrisk matning. Ny panna kommer att anslutas till befintlig vatten- och ångcykel.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 42162000 Ångpannor
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114982:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 42160000 Panncentraler