368072-2017 - PlaneringSverige-Söderhamn: Röjning av ris och buskar
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Naturvård inom Gävle kommun.
Referensnummer: 6459
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45111220 Röjning av ris och buskar
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp Gävleborg inbjuder till upphandling gällande Naturvård.
Exempel på vad som kan ingå är:
— naturvård,
— köp av träd,
— rensning av rabatter,
— mellanlagra ris (kvistar och buskar) innan försäljning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111220 Röjning av ris och buskar, 77200000 Skogstjänster, 77211300 Trädröjning, 77231000 Skogsskötsel, 77300000 Trädgårdstjänster, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77313000 Parkskötsel, 77314000 Markskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen